برنامه ریزی و طراحی شهری

مطالعه پایداری شهری و حفاظت از محیط زیست - برنامه ریزی شهری و..

معرفی نرم افزارهای مرتبط با جغرافیا

erdas 9.3 »

این نرم افزار یکی از محبوبترین و پرطرفدارترین نرم افزارهای سنجش از دور و پردازش تصاویر

ماهواره ای می باشد. بر خلاف نرم افزار Pci Geomatica دارای Intarface کاربر پسند بوده و

همین امر موجب محبوبیت آن شده است.

نرم افزار erdas  از نرم افزار های معروف در زمینه پردازش تصاویر سنجنده های ماهواره ای می باشد که توسط شرکت esri  طراحی شده و توسط شرکت laica سوئیس توزیع و بازاریابی می شود. قابلیتهای بالای موجود در این نرم افزار، به کاربران اجازه می دهد تا داده های مختلف در فرمتهای متفاوت (رستری و برداری) را بطور همزمان مورد پردازش و تجزیه و تحلیل قرار دهند. این مزایا بهمراه مدیریت آسان، دقیق و سریع فایلها موجب گشته تا از ERDAS بعنوان نرم فازرای کاربرپسند یاد شود. بطوریکه امروزه در ایران اکثر سازمانها از جمله سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، سازمان نقشه برداری، سازمان فضایی ایران، و مراکز علمی و پژوهشی از این نرم افزار، بعنوان یکی از برنامه های اصلی پردازش تصویر استفاده می کنند. از دیگر برتری های نرم افزار ERDAS  نسبت به سایر نرم افزار های پرداش تصویر، چند کاربردی بوددن آن می باشد، بدین معنی که این نرم افزار گرایشی خاص نسبت به علومی نظیر حفاظت خاک، زمین شناسی و … نداشته و با رعایت کامل اصول پردازش تصویر، محیط های پردازشی ویژه ای را فراهم می کند که امکانبکارگیری آن را در همه علوم ( جغرافیای شهری و روستایی، ژئومرفولوژی، آبیاری، سازه های عمرانی، علوم زمین، منابع طبیعی، کشاورزی، هیدرولوژی و غیره) میسر ساخته و همچنین امکان پشتیبانی از اغلب فرمتها و تصاویر سنجنده های مختلف (سنجنده های TM,ETM,RADAR,SPOT,MODIS,ASTER AVHRR,IRS  و غیره) در نرم افزار گنجانده شده است. بعلاوه ERDAS با توانایی ادامه مطلب »

AutoDesk AutoCAD Map 3D 2010 »

اتوکد نام نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار گرفته می شود و به افراد این امکان را میدهد که

به راحتی در محیط مجازی نقشه ی مورد نظر خود را طراحی نمایند.  این محصول ساخت شرکت آمریکایی Autodesk میباشد و در دسامبر سال ۱۹۸۲ اولین نسخه آن را تولید نمود که تا به حال نسخه های مختلفی از این نرم افزار را روانه ی بازار کرده است. این شرکت در زمینه ی ساخت نرم افزارهای دو و سه بعدی محصولات متفاوتی را وارد بازار کرده که علاوه بر اتوکد یکی دیگر از محصولات پر طرفدار و معروف آن نرم افزار Maya است که در زمینه ی انیمشن سازی کاربرد بسیار فراوانی دارد.

برخی از ویژگیهای این نرم افزار:
- امکان طراحی انواع نقشه های ساختمان.
- داشتن تمامی ابزارهای نقشه کشی.
- طراحی نقشه ها به صورت دو و سه بعدی.
- افزیش کارایی های نرم افزار که به شما امکان خلق و ویرایش طرح هایتان را با انطعاف پذیری بسیار بالاتری می دهد و بسیاری از تنظیمات دورنی طرح را به صورت خودکار میزان کرده و انجام می دهد.
- افزوده شدن بخش چند Text Command به صورت Multi-Line یا چندین خط بوده.
- افزوده شدن قابلیت جدیدی تحت عنوان ۲D Drafting and Annotation تا برای آن دسته از کاربرانی که از نسخه های قدیمی تر اتوکد وارد محیط این نرم افزار می شوند، برایشان آسان تر و آشنا تر جلوه دهد. ادامه مطلب »

ENVI 4.5 »

دسترسی به اطلاعات مورد نیاز با استفاده از فناوری سنجش از دور

مستلزم تصاویر رقومی اخذ شده توسط ماهواره‌هاست، بدین منظور نرم‌افزارهای مختلفی عرضه شده است که از جمله آنها می‌توان نرم‌افزار ENVI را نام برد که در عین سادگی توانایی‌های زیادی در زمینه‌ی پردازش تصاویر ماهواره‌ای داراست.

شما در هرجای محیط ENVI  که باشید، می توانید فایل دلخواه را باز و قسمتی از آن را انتخاب کنید و پردازش مورد نظر را برروی آن اعمال نمایید. تمامی توابع دسته بندی شده و در منو های مرتبط قرار دارند و به این ترتیب، یافتن تابع مورد نظر بسیار آسان است. امکانات و توابع جانبی ENVI بسیار زیاد است. در این نرم افزار شما می توانید براساس نوع سنجنده، انواع فرمتها را قرائت نمایید و تصحیحات مر بوط به آن را اعمال نمایید. کتابخانه طیفی ENVI مرجع بسیار خوبی برای تحقیقات و پروژه های کاربردی است که در بسیاری از نرم افزار های سنجش از دور یافت نمی شود کار با داده های غیر طیفی نظیر DEM نیز در محیط این نرم افزار، دارای توابع مخصوص به خود است و بسیاری از پردازش های مورد نیازبرای این نوع داده های به تنهایی در محیط خود نرم افزار قابل انجام است.

[ جمعه دوازدهم آذر ۱۳۸۹ ] [ 11:20 ] [ ملکی پور ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،